StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M video cable adapter 118.1" (3 m) USB Type-C HDMI Type A (Standard) Gray
zoom_out_map
StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M video cable adapter 118.1" (3 m) USB Type-C HDMI Type A (Standard) Gray StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M video cable adapter 118.1" (3 m) USB Type-C HDMI Type A (Standard) Gray StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M video cable adapter 118.1" (3 m) USB Type-C HDMI Type A (Standard) Gray
STARTECH.COM
StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M, 118.1" (3 m), USB Type-C, HDMI Type A (Standard), Male, Male, Straight
30 Days to Change Your Mind
Connect a DP Alt Mode enabled USB-C source to an HDMI monitor, located up to 10ft (3m) away, with support for HDR video and resolutions up to 8K 60Hz
Connect an 8K 60Hz or a 4K 144Hz HDMI display to a DP Alt Mode-enabled USB Type-C source, at a distance of up to 9.8ft (3m), using this USB-C to HDMI Adapter Cable.
High-Resolution HDR Video
This USB-C to HDMI Cable enables resolutions of up to 8K 60Hz and is HDMI 2.1 FRL complaint. It supports HDR10, HDCP 1.x/2.2/2.3, and DSC 1.1/1.2a. The adapter cable supports 7.1 channel audio with Dolby Atmos and DTS:X.
Hardware Platform
Single Monitor
DisplayPort Alt Mode
Intel 11 th Gen & Later Processors
8K 60Hz or 4K 144Hz*
DisplayPort 1.4
Nvidia RTX3000 and AMD RX6000 or later
8K 60Hz or 4K 144Hz
DisplayPort 1.4
Intel 10th Gen & Earlier
4K 60Hz
Apple M1/M2 + Pro & Max
4K 60Hz**
*DSC support required to reach maximum resolution capabilities on Intel 11th Gen or later
**Apple MacBook's with M1/M2 silicon can only support up to 4K 60Hz through HDMI
Universal Compatibility
Note: Apple M1/M2 devices, including MacBook Pro, can only support up to 4K 60Hz over USB-C DP Alt Mode and cannot achieve 8K 60Hz.
Thoughtfully Designed
The StarTech.com Advantage
StarTech.com 136B-USBC-HDMI213M. Cable length: 118.1" (3 m), Connector 1: USB Type-C, Connector 2: HDMI Type A (Standard). Compliance certificates: CE, RoHS. Cable diameter: 0.189" (4.8 mm). Package width: 5.87" (149 mm), Package depth: 8.39" (213 mm), Package height: 2.01" (51 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
136B-USBC-HDMI213M
New
12 Items
136B-USBC-HDMI213M
Cable length
118.1" (3 m)