Neomounts FPMA-C400BLACK signage display mount 60" Black
zoom_out_map
Neomounts FPMA-C400BLACK signage display mount 60" Black Neomounts FPMA-C400BLACK signage display mount 60" Black Neomounts FPMA-C400BLACK signage display mount 60" Black
NEOMOUNTS
Neomounts FPMA-C400BLACK, 77.2 lbs (35 kg), 32", 60", 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm), 25.2 - 40.9" (640 - 1040 mm)
30 Days to Change Your Mind
The Neomounts ceiling mount, model FPMA-C400BLACK is a tilt- and swivel ceiling mount for flat screens up to 60". This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option.
Neomounts FPMA-C400BLACK has two pivot points and is suitable for screens up to 60" (152 cm). The weight capacity of this product is 35 kg. The ceiling mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x400mm.
All installation material is included with the product.
Neomounts FPMA-C400BLACK. Maximum weight capacity: 77.2 lbs (35 kg), Minimum screen size: 32", Maximum screen size: 60", Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm). Height adjustment range: 25.2 - 40.9" (640 - 1040 mm), Tilt angle range: 0 - 25°, Swivel angle: 60°. Product color: Black
NEOMOUNTS
FPMA-C400BLACK
2 Items
FPMA-C400BLACK
Product color
Black
Mounting type
Ceiling
Number of displays supported
1
Maximum screen size
60"
Maximum weight capacity
77.2 lbs (35 kg)
Minimum VESA mount
7.87 x 7.87" (200 x 200 mm)
Maximum VESA mount
23.6 x 15.7" (600 x 400 mm)