Neomounts DS45-430BL18 TV mount/stand 90" Black
zoom_out_map
Neomounts DS45-430BL18 TV mount/stand 90" Black Neomounts DS45-430BL18 TV mount/stand 90" Black Neomounts DS45-430BL18 TV mount/stand 90" Black
NEOMOUNTS
Neomounts DS45-430BL18, 45", 90", 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), 31.5 x 15.7" (800 x 400 mm), Steel, Black
30 Days to Change Your Mind
The Neomounts DS45-430BL18 is a TV desk stand for screens up to 90" with a weight capacity of 60 kg. The TV stand can be adjusted in height for the optimum viewing position.
For maximum compatibility the DS45-430BL18 is suitable for screens that meet pattern 200x200 to 800x400 mm. Additionally, the DS45-430BL19 is also available for non-standard VESA patterns. The DS45-430BL18 TV stand provides an excellent solution for users who prefer not to drill holes in walls or for those who no longer have the original TV stand.
Neomounts DS45-430BL18. Maximum weight capacity: 132.3 lbs (60 kg), Minimum screen size: 45", Maximum screen size: 90", Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 31.5 x 15.7" (800 x 400 mm). Height adjustment range: 0 - 3.94" (0 - 100 mm). Product color: Black
NEOMOUNTS
DS45-430BL18
New
3 Items
DS45-430BL18
Product color
Black
Mounting type
Desk
Number of displays supported
1
Maximum screen size
90"
Maximum weight capacity
132.3 lbs (60 kg)
Minimum VESA mount
7.87 x 7.87" (200 x 200 mm)
Maximum VESA mount
31.5 x 15.7" (800 x 400 mm)