Neomounts LFD-W2000 TV mount/stand 100" Black
zoom_out_map
Neomounts LFD-W2000 TV mount/stand 100" Black Neomounts LFD-W2000 TV mount/stand 100" Black Neomounts LFD-W2000 TV mount/stand 100" Black
NEOMOUNTS
Neomounts LFD-W2000, 100", 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), 39.4 x 31.5" (1000 x 800 mm), 0 - 30°, Steel, Black
30 Days to Change Your Mind
The Neomounts wall mount, model LFD-W2000 is a tiltable wall mount for flat screens up to 100" (254 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 13 centimetres.
Neomounts LFD-W2000 is suitable for screens up to 100" (254 cm). The weight capacity of this product is 125 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 1000x800mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Neomounts LFD-W2000. Maximum weight capacity: 275.6 lbs (125 kg), Minimum screen size: 60", Maximum screen size: 100", Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 39.4 x 31.5" (1000 x 800 mm). Tilt angle range: 0 - 30°, Distance to the wall (max): 5.12" (13 cm). Product color: Black
NEOMOUNTS
LFD-W2000
New
5 Items
LFD-W2000
Product color
Black
Mounting type
Wall
Number of displays supported
1
Maximum screen size
100"
Maximum weight capacity
275.6 lbs (125 kg)
Minimum VESA mount
7.87 x 7.87" (200 x 200 mm)
Maximum VESA mount
39.4 x 31.5" (1000 x 800 mm)