zoom_out_map
STARTECH.COM
StarTech.com DKT30CMHSDPD, Docking, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, 100 W, Black, Gray, MMC, MicroSD (TransFlash), SD, 5 Gbit/s
30 Days to Change Your Mind
USB Type-C Multiport Adapter | USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) | 4K 30Hz HDMI | 100W Power Delivery | SD & MicroSD Card Reader
This USB-C multiport adapter with HDMI® turns your Macbook Pro, Macbook Air (including M1s), Google Pixelbook and other USB-C™ tablets and laptops into a workstation, anywhere you go. The USB Type-C multiport adapter provides 4K 30Hz HDMI video output, a USB Type-C™ port (data/power), one USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) ports, an SD and MicroSD (uSD) Card Reader, all through a single connection to your laptop's USB-C or Thunderbolt 3™ port.
It offers advanced charging through USB 100W Power Delivery 3.0 and eliminates the need for an attached cable with a retractable USB-C connection hat connects directly to your USB-C host without the need for an attached cable.
Enhance Productivity
The portable docking station supports a single HDMI monitor up to 4K 30Hz (3840 x 2160p) to create a powerful workstation. It can also connect to an ultrawide monitor.
Connect Your Devices
Built-In SD Card Reader
Charge Your Laptop and Peripherals
With support for USB Power Delivery 3.0 (up to 100W), the USB Type-C multiport adapter lets you power and charge your laptop, and power your peripherals when connected to a USB-C power adapter. The multiport adapter itself reserves 8W leaving up to 92W of power for charging.
The DKT30CMHSDPD is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
StarTech.com DKT30CMHSDPD. Connectivity technology: Docking, Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, USB Power Delivery up to: 100 W. Product color: Black, Gray, Compatible memory cards: MMC, MicroSD (TransFlash), SD, Data transfer rate: 5 Gbit/s. Power consumption (typical): 8 W. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10..., Mac operating systems supported: Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3..., Mobile operating systems supported: Android, iPadOS. Width: 4.45" (113 mm), Depth: 1.38" (35 mm), Height: 0.413" (10.5 mm)