Neomounts FPMA-C100WHITE signage display mount 30" White
zoom_out_map
Neomounts FPMA-C100WHITE signage display mount 30" White Neomounts FPMA-C100WHITE signage display mount 30" White Neomounts FPMA-C100WHITE signage display mount 30" White
NEOMOUNTS
Neomounts FPMA-C100WHITE, 26.5 lbs (12 kg), 10", 30", 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm), 31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm)
30 Days to Change Your Mind
The Neomounts ceiling mount, model FPMA-C100WHITE is a tilt- and swivel ceiling mount for flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option.
Neomounts FPMA-C100WHITE has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 12 kg. The ceiling mount is suitable for screens that meetVESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Neomounts FPMA-C100WHITE. Maximum weight capacity: 26.5 lbs (12 kg), Minimum screen size: 10", Maximum screen size: 30", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm). Height adjustment range: 31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm), Tilt angle range: 0 - 180°, Swivel angle: 180°. Product color: White
NEOMOUNTS
FPMA-C100WHITE
3 Items
FPMA-C100WHITE
Product color
White
Mounting type
Ceiling
Number of displays supported
1
Maximum screen size
30"
Maximum weight capacity
26.5 lbs (12 kg)
Minimum VESA mount
2.95 x 2.95" (75 x 75 mm)
Maximum VESA mount
7.87 x 3.94" (200 x 100 mm)