Neomounts WL40S-910BL16 TV mount/stand 70" Black
zoom_out_map
Neomounts WL40S-910BL16 TV mount/stand 70" Black Neomounts WL40S-910BL16 TV mount/stand 70" Black Neomounts WL40S-910BL16 TV mount/stand 70" Black
NEOMOUNTS
Neomounts WL40S-910BL16, 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm), 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm), -2 - 12°, -45 - 45°, 6°, Black
30 Days to Change Your Mind
The Neomounts WL40S-910BL16 is a full motion pillar mount for screens up to 70" with a maximum weight capacity of 45 kg. The versatile tilt (14°) and swivel (90°) technology allows you to create the optimum viewing angle. The mount is suitable for Ø25-100 cm cylinder, square and rectangular pillars. Level adjustment is available for the perfect installation.
The WL40S-910BL16 has a depth of 8,2-59 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x100 to 600x400 mm. The pillar mount has a strap of 350 cm.
Neomounts WL40S-910BL16. Maximum weight capacity: 99.2 lbs (45 kg), Minimum screen size: 40", Maximum screen size: 70", Minimum VESA mount: 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 15.7" (600 x 400 mm). Tilt angle range: -2 - 12°, Swivel angle range: -45 - 45°, Angle of rotation: 6°, Distance to the wall (min): 3.23" (8.2 cm), Distance to the wall (max): 23.2" (59 cm). Product color: Black
NEOMOUNTS
WL40S-910BL16
2 Items
WL40S-910BL16
Product color
Black
Mounting type
Pole
Number of displays supported
1
Maximum screen size
70"
Maximum weight capacity
99.2 lbs (45 kg)
Minimum VESA mount
7.87 x 3.94" (200 x 100 mm)
Maximum VESA mount
23.6 x 15.7" (600 x 400 mm)