StarTech.com DP2HD4K60H video cable adapter 4.8" (0.122 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black
zoom_out_map
StarTech.com DP2HD4K60H video cable adapter 4.8" (0.122 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black StarTech.com DP2HD4K60H video cable adapter 4.8" (0.122 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black StarTech.com DP2HD4K60H video cable adapter 4.8" (0.122 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black
STARTECH.COM
StarTech.com DP2HD4K60H, 4.8" (0.122 m), DisplayPort, HDMI Type A (Standard), Male, Female, Straight
30 Days to Change Your Mind
DisplayPort™ 1.4 Video Adapter | Ultra HD | Up to 18Gbps
With brighter colors and greater contrast, the adapter is ideal for:
• Creating eye-catching visuals for photography, videography, cinematography
• Displaying crisp digital signage walls
• Delivering enriched presentations
True 4K at 60Hz and HDR
The DisplayPort to HDMI adapter is fully compatible with your HDMI 2.0b equipment, supporting resolutions up to 4K 60Hz (3840 x 2160) and bandwidths up to 18Gbps. The adapter offers 4:4:4 chroma subsampling, so every pixel gets its own unique color. It’s also backward compatible with earlier versions of HDMI and DisplayPort at their supported maximum resolutions.
Ideal for Travel
Hassle-Free Setup
DP2HD4K60H is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Notes:
The StarTech.com Advantage
StarTech.com DP2HD4K60H. Cable length: 4.8" (0.122 m), Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI Type A (Standard). Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC. Weight: 0.882 oz (25 g), Width: 9.96" (253 mm), Depth: 1.14" (29 mm). Package width: 7.87" (200 mm), Package depth: 8.66" (220 mm), Package height: 0.472" (12 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
DP2HD4K60H
40 Items
DP2HD4K60H
Cable length
4.8" (0.122 m)