StarTech.com MST14DP123DP video splitter DisplayPort 3x DisplayPort
zoom_out_map
STARTECH.COM
30 Days to Change Your Mind
3 x 4K | Multi-Monitor Video Splitter | Windows® | HDR
Incredible Picture Quality
Supporting four times the resolution of 4K, this DP 1.4 MST hub delivers the stunning quality of UHD at resolutions up to 7680×4320 at 30Hz on a single monitor and supports multi-monitor applications at lower resolutions and refresh rates, enabling a dynamic work environment whether you're in the office, at home or traveling.
Display 1
Display 2
Display 3
8K (7680x4320) @ 30Hz
X
X
5K (5120x2880) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 60Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
4K (3840x2160) @ 30Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
2K (2560x1600) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
1080p (1920x1080) @ 60Hz
Both your source and destination must support DisplayPort 1.4 in order to achieve maximum resolution (8K 30Hz).
Lower resolutions and refresh rates may also be supported.
Multi-Tasking Made Easy
Hassle-Free Setup
MST14DP123DP is backed by a StarTech.com 3-year warranty, and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
StarTech.com MST14DP123DP. Video port type: DisplayPort, Video out: 3x DisplayPort. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels, Product color: Black, Gray, Housing material: Plastic. Width: 4.13" (105 mm), Depth: 1.69" (43 mm), Height: 0.551" (14 mm). Package width: 5.59" (142 mm), Package depth: 6.69" (170 mm), Package height: 1.18" (30 mm). Cables included: Micro-USB