StarTech.com TBLT5MM1M240W Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 80 Gbit/s Black
zoom_out_map
StarTech.com TBLT5MM1M240W Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 80 Gbit/s Black StarTech.com TBLT5MM1M240W Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 80 Gbit/s Black StarTech.com TBLT5MM1M240W Thunderbolt cable 39.4" (1 m) 80 Gbit/s Black
STARTECH.COM
StarTech.com TBLT5MM1M240W, Male, Male, 39.4" (1 m), Black, Nickel, 80 Gbit/s
30 Days to Change Your Mind
Facilitate ultra high-performance connectivity between Thunderbolt 5-enabled devices
Experience reliable, ultra-high performance between Thunderbolt 5-enabled devices, supporting up to twice the bandwidth of Thunderbolt 4, 8K 60Hz video, and 240W charging over a single connection. This Thunderbolt 5 cable is ideal for high-performance laptops such as 16in MacBook Pro with M4 Pro/Max.
Enhanced Bandwidth with Boost Mode
Seamless Compatibility
Durable Design
Supported Thunderbolt 5 Features
This Certified Thunderbolt 5 Cable supports full Thunderbolt 5 performance:
• 80 Gbps bidirectional bandwidth, doubling the capacity of Thunderbolt 4
• 120 Gbps boost mode for display-intensive applications
• DisplayPort 2.1 Alt Mode: Up to 8K 60Hz/4K 240Hz video with DSC, HDR, and 10-bit color
• PCI Express 4.0 (64 Gbps) support for GPUs, NICs, and storage in PCIe chassis
• 240W Power Delivery EPR for charging for high-performance laptops
• Backward Compatibility with Thunderbolt 4/3, USB4 (40 Gbps), and USB 3.2 (10 Gbps)
The StarTech.com Advantage
StarTech.com TBLT5MM1M240W. Connector 1: Male, Connector 2: Male, Cable length: 39.4" (1 m). Compliance certificates: CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS. Cable diameter: 0.181" (4.6 mm). Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 5.04" (128 mm), Package depth: 8.66" (220 mm). Quantity per master (outer) case: 60 pc(s), Master (outer) case length: 11.5" (292 mm), Master (outer) case width: 17.1" (435 mm)
TBLT5MM1M240W
New
103 Items
TBLT5MM1M240W
Product color
Black
Cable length
39.4" (1 m)