StarTech.com TBLT5MM50CM240W Thunderbolt cable 19.7" (0.5 m) 80 Gbit/s Black
zoom_out_map
StarTech.com TBLT5MM50CM240W Thunderbolt cable 19.7" (0.5 m) 80 Gbit/s Black StarTech.com TBLT5MM50CM240W Thunderbolt cable 19.7" (0.5 m) 80 Gbit/s Black StarTech.com TBLT5MM50CM240W Thunderbolt cable 19.7" (0.5 m) 80 Gbit/s Black
STARTECH.COM
StarTech.com TBLT5MM50CM240W, Male, Male, 19.7" (0.5 m), Black, Nickel, 80 Gbit/s
30 Days to Change Your Mind
Facilitate ultra high-performance connectivity between Thunderbolt 5-enabled devices
Experience reliable, ultra-high performance between Thunderbolt 5-enabled devices, supporting up to twice the bandwidth of Thunderbolt 4, 8K 60Hz video, and 240W charging over a single connection. This Thunderbolt 5 cable is ideal for high-performance laptops such as 16in MacBook Pro with M4 Pro/Max.
• DisplayPort 2.1 Alt Mode: Up to 8K 60Hz/4K 240Hz video with DSC, HDR, and 10-bit color
• PCI Express 4.0 (64 Gbps) support for GPUs, NICs, and storage in PCIe chassis
• 240W Power Delivery EPR for charging for high-performance laptops
• Backward Compatibility with Thunderbolt 4/3, USB4 (40 Gbps), and USB 3.2 (10 Gbps)
The StarTech.com Advantage
StarTech.com TBLT5MM50CM240W. Connector 1: Male, Connector 2: Male, Cable length: 19.7" (0.5 m). Compliance certificates: Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE. Cable diameter: 0.181" (4.6 mm). Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 5.04" (128 mm), Package depth: 8.66" (220 mm). Quantity per master (outer) case: 60 pc(s), Master (outer) case length: 11.5" (292 mm), Master (outer) case width: 17.1" (435 mm)
TBLT5MM50CM240W
New
10 Items
TBLT5MM50CM240W
Cable length
19.7" (0.5 m)