StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR video cable adapter 78.7" (2 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black
zoom_out_map
StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR video cable adapter 78.7" (2 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR video cable adapter 78.7" (2 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR video cable adapter 78.7" (2 m) DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black
STARTECH.COM
StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR, 78.7" (2 m), DisplayPort, HDMI Type A (Standard), Male, Male, Straight
kr486.42
kr486.42 Tax excluded
30 Days to Change Your Mind
Connect a DisplayPort source to an HDMI display up to 6.6ft (2m) away, with support for up to 4K 60Hz HDR video
Connect a DisplayPort-enabled desktop to 4K 60Hz High Dynamic Range (HDR)-capable HDMI monitor, using this 6.6-foot (2-meter) Active DisplayPort to HDMI Adapter Cable.
4K 60Hz HDR Capabilities
Compatibility
Designed and Built for IT Professionals
Integrated video adapter cable reduces points of failure, signal loss and clutter, and requires no additional power. Built with adaptive receiver equalization to optimize the input signal and amplify the output signal, to ensure display compatibility. Cage shielding prevents Electromagnetic Interference (EMI) and helps maintain signal integrity. This Active Adapter Cable works with computers from Dell, HP, Lenovo, and other desktop manufacturers. It is backward compatible with 4K 30Hz, 1080p, and other lower resolutions.
The StarTech.com Advantage
StarTech.com 6F-DP-HDMI-4K60-HDR. Cable length: 78.7" (2 m), Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI Type A (Standard). Compliance certificates: RoHS. Cable diameter: 0.197" (5 mm), Weight: 2.89 oz (82 g). Package width: 6.69" (170 mm), Package depth: 7.87" (200 mm), Package height: 0.394" (10 mm). Quantity per pack: 1 pc(s)
6F-DP-HDMI-4K60-HDR
33 Items
6F-DP-HDMI-4K60-HDR
Cable length
78.7" (2 m)