StarTech.com 1M25-U3-M2-ADAPTER interface cards/adapter Internal M.2
zoom_out_map
STARTECH.COM
StarTech.com 1M25-U3-M2-ADAPTER, U.3, M.2, Red, PC, 12368734 h, 3.3 V
kr375.00
kr375.00 Tax excluded
30 Days to Change Your Mind
Connect an M.2 NVMe drive to a 2.5-inch U.3 (SFF-TA-1001) drive bay
Convert and connect a PCIe M.2 NVMe/AHCI SSD to a 2.5inch form factor to install in a U.3 drive bay or backplane.
Adapt While Retaining Performance
Hassle-Free Setup
Compatibility
The StarTech.com Advantage
StarTech.com 1M25-U3-M2-ADAPTER. Host interface: U.3, Output interface: M.2. Product color: Red, Purpose: PC, Mean time between failures (MTBF): 12368734 h. Output voltage: 3.3 V, Output current: 5 A. Width: 2.76" (70 mm), Depth: 3.94" (100 mm), Height: 0.276" (7 mm). Package width: 5.59" (142 mm), Package depth: 6.89" (175 mm), Package height: 1.18" (30 mm)